Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Končí svoboda pohybu?

29. 03. 2016 8:41:50
Ministerstvo zemědělství opět perlí a přichystalo novelu, která ve svém důsledku může přinést prakticky zákaz vstupu obyvatel do volné krajiny pod pokutou 30 000 Kč.

Když jsem dnes otevřela noviny a dozvěděla se o chystané novele zákona, která by měla posílit myslivce v tom, že by v podstatě veškerou volnou krajinu uzavřeli veřejnosti a vstup by byl pod pokutou 30 000 Kč, zadoufala jsem, že je to jen špatný sen nebo nějaká novinářská dezinterpretace.

Podle tohoto článku v Idnes.cz mohou myslivci žádat o znepřístupnění honitby veřejnosti u obecních úřadů už nyní v době rozmnožování, hnízdění, kladení a odchovu mláďat nebo provádění lovů. Podle kritiků se však pravomoci myslivců novelou natolik rozšíří, že umožní uzavřít honitbu prakticky nepřetržitě. Pod honitbou se rozumí prakticky veškerá volná krajina. Tento problém dobře otevírá i rozhlasová beseda zde. Věnuje se mu i článek zde.

Jestli je něco pro mne bytostně důležité, je to právě volný vstup do krajiny. Na rozdíl od zahraničí, kde jsou lesy a cesty často nepřístupné a soukromý vlastník na vás okamžitě volá policii nebo vás vyhodí osobně, u nás můžete svobodně jít do většiny lesů, luk a polí. To jsem si často uvědomovala při toulání krajinou v zahraničí, jak obrovskou a málo si uvědomovanou výhodu máme.

Když v r. 2009 myslivci s vážnou tváří navrhovali, že by se obyvatelé v době honů měli odít při vstupu do lesa do výstražných vest, většina lidí to vnímala spíš s úsměvem na tváři. Ale situace se stále zhoršuje.

Střetů obyvatel s myslivci stále přibývá a jako důvod bych možná viděla krom toho, že se prostor volné krajiny, kde se zvěř pohybuje, neustále zastavuje, zmenšuje, ukrajuje, též v pronajímání honiteb obálkovou metodou, kdy tak pro myslivce často prudce vzrostly ceny nájmu honiteb, tedy vysazenou lovnou zvěř více chrání, protože se jim prodražila. Spolu s tímto se vyskytl nárůst karbofuranových otrav zvířat, kdy přímo v honitbách byly nacházeny pasti s otrávenou návnadou na lesní škůdce. A web, který mapuje karbofuranové otravy, je opravdu smutné čtení. Na otravy nehynou jen domácí miláčci, ale doslova stovky vzácných dravců i jiných ptáků či lesních šelem. Lidé ze záchranných stanic se s touto realitou setkávají velice často a jen bezmocně skřípou zuby nad úhyny orlů mořských a jiných klenotů naší přírody, kteří zahynuli díky záměrně nastraženým otráveným návnadám. Příznačné je, že počet dopadených viníků je nula, a to i když je naprosto prokazatelné, kdo jediný mohl mít z takového jednání prospěch. Více např. zde. Nebo zde.

Mé setkání s Ministerstvem zemědělství bylo vždy tristní. Když jsme se snažili prosadit, aby ze zákona nebylo možno využívat psy a kočky na maso, protože se zejména na Chebsku začaly vyskytovat ilegální (nejenom) psí asijská jatka, sdělila mi právnička tohoto ministerstva, že žijeme v multikulturním prostředí a musíme se přizpůsobit takovým zvykům nových obyvatel.

Dalším bolavým místem je vyšetřování týrání zvířat – každý, kdo podával nějaký podnět, řešil množírnu či tyrana zvířat ví, o čem mluvím, kolik úsilí o nápravu situace bylo zmařeno neochotou a neschopností úředníků nebo policie se tím efektivně zabývat. Krajské veterinární správy, které toto řeší, spadají též pod Ministerstvo zemědělství.

Toto však byly jen okrajové záležitosti, které se dotkly jen malého počtu lidí, vstup do volné krajiny se však dotýká většiny z nás. Necháme si opět bez odporu toto citelné omezení svobody líbit? Bude nám i nadále jedno, jací "odborníci" toto ministerstvo řídí a budou se ministerské posty rozdávat jako trafiky s tím, že základ je, aby post ministra zemědělství zastával nimrod (nebo alespoň člověk s nimrody vrcholně sympatizující)? Jak je možné, že honební právo je u nás nadřazeno právu vlastnickému, kdy myslivec může vstoupit na váš pozemek a zastřelit zvíře? Tento zákonný unikát nemá v okolních státech obdoby.

Chápu, že zvěř je potřeba regulovat, ale jsou potřeba vyrovnané síly a respektovat práva všech stran. Krajina není jen myslivců, kteří si ji pronajali. Situace léty stále houstne, veřejný dialog se nekoná a zákonné úpravy směřují pouze k horšímu. Tudy cesta nevede.

Autor: Dana Bočková | úterý 29.3.2016 8:41 | karma článku: 36.86 | přečteno: 1974x

Další články blogera

Dana Bočková

Čipování psů je dobrá věc a funguje, odpolitizujme toto téma a zbavme ho hysterie

Bohužel čipování psů bylo schváleno v době různých nepopulárních buzerací a represí a ne zrovna v optimální podobě, i tak jsem za to vděčná. Níže rozeberu proč a podíváme se spolu i na námitky veřejnosti.

3.7.2017 v 11:02 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 531 | Diskuse

Dana Bočková

Učila jsem tři roky v cirkuse. Byly to nejlepší roky mého života

Rozhovor s bývalou učitelkou Ivou Rosovou o tom, jak se učí a vychovávají cirkusové děti, čím ji obohatila tato práce a jak se s dětmi cestovalo a učilo zároveň.

11.2.2017 v 19:01 | Karma článku: 23.03 | Přečteno: 1399 | Diskuse

Dana Bočková

Cirkus není jen práce, je to způsob života

Janu Málkovou jsem poznala na Facebooku, kde hledala kamarádku z dětských let. Snažila jsem se jí pomoci. Zadařilo se, kamarádka byla nalezena a já Janu poprosila o rozhovor o životě u cirkusu. Její příběh mne opravdu dostal.

9.2.2017 v 11:47 | Karma článku: 26.22 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Dana Bočková

Co by řekl Havel

Vždy mne baví vykladači myšlenek mrtvých nebo imaginárních bytostí. Co by řekl Havel uprchlické vlně? Já se na rozdíl od nich pamatuji, co skutečně řekl.

8.1.2017 v 11:47 | Karma článku: 36.09 | Přečteno: 1477 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Stávka v bílém

Praktičtí lékaři a někteří soukromí specialisté šli do stávky.Respektive nešli do ordinací a nechali je zamčené. Cynik by řekl: “To se jim to stávkuje, když jim stejně běží paušální kapitační platba za registrované pacienty."

18.10.2017 v 21:11 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 121 | Diskuse

Jiří Beránek

Jsem populista, xenofob, nacista a Putinův agent?

Pravice už z principu nemůže být populistická, protože pak už by nebyla pravicí. Pravicové hodnoty jsou svoboda, odpovědnost, pořádek, spravedlnost. Nic z toho není populistické.

18.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 306 | Diskuse

Václav Poddaný

Volby 2017

Volby 2017 se rychle blíží a mně to nedá a musím se vyjádřit. Voleb by jsme si měli v demokratické společnosti vážit, avšak v momentální době kapitalismu začínají být spíše k smíchu. Nejen z tohoto důvodu je potřeba přemýšlet.

18.10.2017 v 20:37 | Karma článku: 4.59 | Přečteno: 134 | Diskuse

Martin Makr Kratochvíl

33% OBČANŮ JSOU SVOBODNÍ

Přijďte stvrdit svým hlasem své přesvědčení, životní styl a nenechte si ho nikým vzít! Blíží se volby. Někteří z Vás jsou už rozhodnutí komu dát hlas. Mnoho z Vás však váhá a nakonec k volbám nejde. Berete to jako projev svobody.

18.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 244 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Diskuse o reformě EU se smrskla na „Agendu lídrů“

Donald Tusk se důstojně ujal role vystavitele pohřbu diskuse o reformě EU. Pojede se dál v zaběhnutých kolejích vesele vstříc „více Evropy“ a světlým zítřkům. Unie se prostě nezmění, a pokud ano, leda k horšímu.

18.10.2017 v 20:00 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 171 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.