Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vize ministryně Marksové v praxi

15. 11. 2016 22:25:13
Se zájmem jsem nahlédla do dnešního článku, kde si ministryně Marksová stěžuje, že tu máme chudé, kterým neumíme pomoci a argumentovala zahraničními příklady, kdy učitelé si pro žáky, kteří nevstávají na vyučování, chodí až domů.

Článek je zde. Postupně jsem získávala dojem, že se vracím v čase na VŠ, že toto vše jsem již slyšela. Přesně takové řeči jsem poslouchala od jedné mé dobré kamarádky na VŠ, která studovala romštinu. Znělo to logicky - problémové děti si neumějí hrát, mají slovní zásobu třeba 30 slov, když jdou do školy, rodiče se musí podpořit, musí se podpořit dětské kluby a další podpora je nutná tu i onde, Romové žili donedávna kočovně v maringotkách, to je krátká doba 50 let, aby se asimilovali, vše zhoršují předsudky, musíme změnit IQ testy v poradnách, aby postihovaly neverbální inteligenci atd. Bylo to po revoluci a já se těšila, že se třeba něco změní a opravdu to nyní bude fungovat, když někdo konečně ví, jak na to.

Překulilo se 27 let. A pokud se něco změnilo, tak jedině k horšímu. Jsou tu už dvě generace nových rodičů, které děti neviděly chodit do práce. Podpora vzrostla, nízkoprahových center a mateřských klubů je jak hub po dešti. V rámci rovnostářských podmínek se ve školkách ruší plavání, aby nezáviděly děti rodičů, kteří na to nemají. O inkluzi a s ní souvisejícími změnami radši nemluvit a další hodiny bychom mohli rozebírat revoluční změny v pěstounské péči. Posledním výsledkem působení paní ministryně bylo zrušení ústavu v Chrastavě, kdy tvrdila, že většina chlapců do něj vůbec nepatří a část z nich byla okamžitě propuštěna. Tři z nich šli krást a přepadávat.

V r. 2015 dosáhly výdaje na sociální sektor 43,7 % státního rozpočtu. Nevím, na kolik to hodlají vyšroubovat příště, s tím asistentem každého inkludovaného žáka, který ho bude i budit a vodit do školy, schodišťovými plošinami pro vozíčkáře do každé školy, zvedající se minimální mzdou každým rokem a vydatnou podporou organizací a institucí pro začlenění imigrantů. U citlivých sociálních patologických jevů (analfabetismus, kriminalita atd.) nám chybí statistiky. Dokonce je zakázáno je pořizovat, aby na ně někdo nemohl poukazovat. Když nemáte měřitelná data, nelze pak zjistit, jestli daná strategie řešení funguje. Chybí nám i řada zdravotních statistik - např. u duševních poruch. Chcete se dozvědět, jestli např. roste % autistů v ČR? Máte smůlu, taková statistika neexistuje.

Existují dobrovolní doučovatelé, kteří učí děti rodičů, kteří jim nejsou schopni vysvětlit učivo a na placeného doučovatele nemají (byla jsem jednou z nich), dobrovolníci např. pomáhají matkám s dětmi v azylových domovech a jistě spoustu dalších, chvályhodných pomocných projektů. A výsledky vidí každý sám, netřeba se rozepisovat.

Díky vládním a začleňujícím organizacím a neziskovkám si na vás začne vyskakovat každý sociál, který "zná svá práva" a má právníky zadarmo - vy můžete jen držet ústa a nechat si líbit vše, čeho se jim zamane. Dokonce tyto organizace platí profesionální provokatéry a sudiče. Pronajímatelé bytů a zaměstnavatelé by mohli vyprávět a nyní se k nim začínají řadit i ředitelé škol a zde.

Nosí dítě opakovaně vši ze školy? Zkuste těmto rodičům něco říct. Jste v bytovém družstvu, kde se někteří rozhodli nepřispívat do fondu oprav a na náklady za osvětlení chodeb, sklepů a úklid? Zkoušeli jste se s takovými nájemníky domluvit a přimět je platit nebo se s nimi soudit? Množí a vyhazují psy, za které neplatí útulku? Zkuste ty peníze vymoci nebo se obrátit o pomoc na vaše obecní úředníky. Atd.

Když jsem se ptala nadšenců, propagujících zdejší nízkoprahy na výsledky, jestli se tím něco řeší v životech těch dětí, jestli jsou nějaké studie, že by si v dospělosti třeba se svými dětmi věděly tyto děti víc rady, méně dětí končilo v dětských domovech, vzrostla mezi nimi zaměstnanost a klesla kriminalita (moc bych si přála, aby ano), nechápavě na mne hleděli, že jim je to jedno, neví, že prý o to vůbec nejde.

Zdejší nízkopráh vyšperkovali opravdu dokonale, včetně lezecké stěny, skate parku a spousty dalších vymožeností. Pořádá se tam divadlo, kavárna, koncerty, závody, prostě na co si vzpomenete. Nedávno se hrdě přihlásili dokonce k HateFree iniciativě. Přesto je tam největší kriminalita v okolí, v noci je to tam opravdu o život.

Až teď začínám v houšti neziskovek chápat, o co tu vlastně jde. Poslední kapkou v moři byla iniciativa Žít Brno, které hodlá rozdávat sociální byty bezdomovcům losováním, prostě jen tak, bez zásluh a zkoumání, co jsou zač, neb podle jejich studií to má lepší výsledky než je vybírat.

Abych to shrnula – pokud je snaha pomoci jen jednostranná a nesnaží se taky ten druhý, kterému je pomáháno, není šance něco změnit doopravdy. Čím více dotyční dostávají, tím více křičí a natahují ruce, vše je málo. Kde se nechce, tam to nejde a je úplně jedno, kolik peněz a úsilí se do toho nalije. (Kolik z těch peněz uchvátí "odborníci", které to živí, se raději ani nepídím. Stačilo mi to jednou v rádiu, kdy jsem se na to při přímém vstupu dovolila zeptat.) A ti, kteří to platí, jsou ukřičeni, zastrašováni, udáváni, ponižováni a uráženi.

Těžko se pak podivovat, že naštvání lidí roste a volí pak někoho, kdo jim dá naději na radikální změnu. Škoda jen, že příčinu často zaměňujeme s důsledkem.

Autor: Dana Bočková | úterý 15.11.2016 22:25 | karma článku: 41.17 | přečteno: 1975x

Další články blogera

Dana Bočková

Čipování psů je dobrá věc a funguje, odpolitizujme toto téma a zbavme ho hysterie

Bohužel čipování psů bylo schváleno v době různých nepopulárních buzerací a represí a ne zrovna v optimální podobě, i tak jsem za to vděčná. Níže rozeberu proč a podíváme se spolu i na námitky veřejnosti.

3.7.2017 v 11:02 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 531 | Diskuse

Dana Bočková

Učila jsem tři roky v cirkuse. Byly to nejlepší roky mého života

Rozhovor s bývalou učitelkou Ivou Rosovou o tom, jak se učí a vychovávají cirkusové děti, čím ji obohatila tato práce a jak se s dětmi cestovalo a učilo zároveň.

11.2.2017 v 19:01 | Karma článku: 23.03 | Přečteno: 1399 | Diskuse

Dana Bočková

Cirkus není jen práce, je to způsob života

Janu Málkovou jsem poznala na Facebooku, kde hledala kamarádku z dětských let. Snažila jsem se jí pomoci. Zadařilo se, kamarádka byla nalezena a já Janu poprosila o rozhovor o životě u cirkusu. Její příběh mne opravdu dostal.

9.2.2017 v 11:47 | Karma článku: 26.22 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Dana Bočková

Co by řekl Havel

Vždy mne baví vykladači myšlenek mrtvých nebo imaginárních bytostí. Co by řekl Havel uprchlické vlně? Já se na rozdíl od nich pamatuji, co skutečně řekl.

8.1.2017 v 11:47 | Karma článku: 36.09 | Přečteno: 1477 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Stávka v bílém

Praktičtí lékaři a někteří soukromí specialisté šli do stávky.Respektive nešli do ordinací a nechali je zamčené. Cynik by řekl: “To se jim to stávkuje, když jim stejně běží paušální kapitační platba za registrované pacienty."

18.10.2017 v 21:11 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 121 | Diskuse

Jiří Beránek

Jsem populista, xenofob, nacista a Putinův agent?

Pravice už z principu nemůže být populistická, protože pak už by nebyla pravicí. Pravicové hodnoty jsou svoboda, odpovědnost, pořádek, spravedlnost. Nic z toho není populistické.

18.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 306 | Diskuse

Václav Poddaný

Volby 2017

Volby 2017 se rychle blíží a mně to nedá a musím se vyjádřit. Voleb by jsme si měli v demokratické společnosti vážit, avšak v momentální době kapitalismu začínají být spíše k smíchu. Nejen z tohoto důvodu je potřeba přemýšlet.

18.10.2017 v 20:37 | Karma článku: 4.59 | Přečteno: 134 | Diskuse

Martin Makr Kratochvíl

33% OBČANŮ JSOU SVOBODNÍ

Přijďte stvrdit svým hlasem své přesvědčení, životní styl a nenechte si ho nikým vzít! Blíží se volby. Někteří z Vás jsou už rozhodnutí komu dát hlas. Mnoho z Vás však váhá a nakonec k volbám nejde. Berete to jako projev svobody.

18.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 244 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Diskuse o reformě EU se smrskla na „Agendu lídrů“

Donald Tusk se důstojně ujal role vystavitele pohřbu diskuse o reformě EU. Pojede se dál v zaběhnutých kolejích vesele vstříc „více Evropy“ a světlým zítřkům. Unie se prostě nezmění, a pokud ano, leda k horšímu.

18.10.2017 v 20:00 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 171 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.