Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čipování psů je dobrá věc a funguje, odpolitizujme toto téma a zbavme ho hysterie

3. 07. 2017 11:02:01
Bohužel čipování psů bylo schváleno v době různých nepopulárních buzerací a represí a ne zrovna v optimální podobě, i tak jsem za to vděčná. Níže rozeberu proč a podíváme se spolu i na námitky veřejnosti.

Vláda schválila povinné čipování psů a jako každé striktní nařízení, i toto sklidilo bouři nevole, zvlášť, když předcházel zákaz kouření a EET. Část veřejnosti to vnímá jako další omezení a kontrolu, řada oponentů vlády po tomto tématu skočila a hodlá z něho vytlouci politické ostruhy, aniž by měla sebemenší ponětí o dané problematice.

Jsem přesvědčena, že čipování psů po mých letitých zkušenostech a spolupráci s více než 20 útulky napříč ČR je pozitivní a přinese užitek nejen majitelům psů, kterým záleží na tom, aby se jejich pes, jakmile se ztratí, vrátil domů co nejdříve, tak i lidem, kteří psy rádi nemají, protože jestli máme docílit úpravy negativních společenských jevů spojených s množením psů, jejich týráním, opouštěním zvířete a vyhýbáním se povinnostem, souvisejícím s jeho vlastnictvím, je nutné dané zvíře přiřadit k majiteli.

Prosím, odložme vášně stranou a podívejme se na výsledky čipování psů tam, kde již léta a dobře funguje – je mnoho měst, kde se již povinně čipuje a kladné výsledky se dostavily. Např. útulek Děčín i Praha Troja mají dohledatelnost majitelů více než 85 % nalezených psů. V Děčíně se již během r. 2015 z 152 čipovaných psů okamžitě vrátilo majiteli 150 z nich.

Ztracený pes v útulku prožívá stres, rostou též náklady na jeho ubytování zde, čím déle tu pobývá. Ne vždy je to jednoduché psa dohledat. Existují totiž obce, kde starostové neplní zákonnou povinnost se o nalezené zvíře postarat, vyhánějí ho dál, případně ho popováží a pokud se dostane do obce někam dále, která má smlouvu s útulkem někde ještě dál, může se dostat i do útulku několik desítek km vzdáleného, kde ho již majitele nenapadne hledat. Každý útulek má čtečku čipů, je tedy otázkou několika minut při přijetí psa odečíst číslo jeho čipu. Pokud majitel neopomenul registraci v některém z registrů a v registru nemá zastaralý telefon, dozvíme se za pár minut, čí pes je a putuje domů.

Chybou je povinné čipování až v půl roce. Zákon bohužel nebyl schválen v navrhované podobě a moc by mne zajímalo, kdo proti němu protestoval a docílil toho, že je povinnost čipovat až v půl roce psa, kdy již je dávno od chovatele pryč. Těžko se lze tak kasat, že to nějak postihne množírny, které se štěňat zbavují do 6 týdnů věku. Na postih množitelů tedy fungovat nebude, ale pořád věřím, že i tak má pro dohledání psů cenu a zpřísnit ho později, aby bylo nutno čipovat dřív, je stále jednodušší, než jeho zavedení. Ale alespoň v množírně lze identifikovat feny, které pak nelze zaměňovat jednu za druhou.

Mnoho petic žádalo stát, aby dělal finanční kontroly množitelů. Kdejakou matku pronásleduje finančák za prodej hadříků nebo korálků na Aukru, Fleru ap. a s miliony inzerátů štěňat neudělají nic, přitom tam protékají obrovské nezdaněné příjmy. Je to tedy v zájmu státu a když mohou čipovat chovatelé psů s PP, kde řada plemen od bolestivého tetování, které vybledne a je nutno ho obnovovat, přešla již dávno na čipy, skutečně nechápu důvod, proč se nyní schválilo čipování až v půl roce. Pokud si někdo namnoží voříšky, i on by měl čipovat, než je rozdá či prodá a ne s neudatelnými a nechtěnými štěňaty, která množí 1-2x do roka, pak obtěžovat útulky a spoléhat se, že to za něj zaplatí dobrovolníci a obce. Pak by možná i jemu svitlo, že je levnější si nechovnou fenu vykastrovat, než množit štěňata a naplňovat útulky.

Druhou chybou je neexistence státního registru a neuzákoněná povinnost čip registrovat v některém z registru čipů, protože bez registrace je k ničemu. Další pihou na kráse je to, co jsem s poslanci řešila ve Sněmovně již v r. 2008, kdy se napříč politickým spektrem shodli a povinné čipování již bylo zařazeno do zákonů ke schválení a vyplynula potřeba státního registru (bohužel se nejde spolehnout na soukromý subjekt, který může kdykoliv ukončit činnost). Nezaregistrovaný čip je totiž k ničemu a veterináři registraci čipu většinou nedělají, bohužel. To už je povinnost majitele. Pak ovšem padla vláda, nastoupila ČSSD a nikoho tohle téma najednou nezajímalo. Povinnou registraci neschválili ani nyní, prý z důvodu, že by se nestihla veřejná soutěž na státní registr, když se to schvalovalo na poslední chvíli. Nechápu, proč se to schvalovalo až na poslední chvíli v této podobě, podklady jsem předkládala i s vysvětlením MZE od r. 2008 pravidelně, naposled letos v září, kde jsem o nutnosti registrace psala, ale stále doufám, že toto další vlády doladí.

Nyní se podíváme na připomínky lidí, kteří proti čipování psů mají připomínky (a někdy opravdu iracionální):

1) Čipování psů je začátek, následuje čipování lidí.

Prosím, nešiřte tento anarchistický výmysl. Psi se čipují už spoustu let a víte proč? Protože na rozdíl od člověka vám svou adresu neřeknou! Desítky let se kroužkují ptáci, čipují exoti a značkuje skot v uších, a to povinně. A nikdo tyhle nesmysly nešířil. Moc koukáte na sci-fi filmy nebo máte paranoiu, nebo opakujete kraviny, co kde slyšíte. Čipování psů a lidí nijak nesouvisí, není jediná logická spojitost.

2) Čipování je drahé, stojí přes 1000 Kč, na to nemám, to do psa nedám.

Čipování stojí na nepředražených veterinárních klinikách okolo 500 Kč a viděla jsem i nabídky kolem 3-400 Kč. Čip má cenu okolo 2 euro. Za to, že ho někdo natáhne do stříkačky a píchne psu jako injekci, mi přijde celkem nemravné si účtovat víc, neplaťte víc, než musíte. A pokud nemáte 500 Kč, jak chcete platit veterinární péči psu, až onemocní? Platit mu žrádlo? Čip je opravdu jen zanedbatelnou položkou.

3) Tetování je lepší!

To opravdu není, je bolestivé, vybledne, musí se často přetetovávat. Musíte holit uši a zkuste si jen sáhnout na ucho agresivnímu, vyděšenému psu, kterého přivezli do útulku! Až se uklidní, jestli vůbec, nakonec ve více než polovině případů přečtete jen část tetování, protože zbývající číslice jsou již nečitelné. I z tohoto důvodů mnoho chovatelů čistokrevných psů přešlo z tetování na čipování štěňat.

4) Čip je týrání zvířat a mému psu určitě uškodí!

Čipování je stejně bolestivé jako injekce, neuškodí mu. Sledují léta útulky, které čipují všechny psy, nesetkala jsem se nikdy s tím, čím straší ti, kteří se čipu obávají. Žádný z čipovaných psů neměl nežádoucí reakci, ač ji, samozřejmě, nevylučuji, může následovat teoreticky u každé injekce. Nikdy jsem ani já, ani ostatní zkušení útulkáři, se kterými jsem o tom mluvila, neviděli psa s vyříznutým čipem, zato jsem se setkala se psem s uříznutýma ušima, kterého umučil majitel a uši uřízl, aby nebylo možno identifikovat zvíře tetováním a spojit ho s ním.

5) Můj pes čip nepotřebuje! Ještě se mi neztratil!

V útulku neustále řešíme psy, kteří utekli ze zahrad a nemají obojek, a tudíž ani známku. Je marné jim opakovat, aby psa bez obojku na zahradu nepouštěli, že může utéci, stále se to opakuje dokola. Jaro zavolá, feny začnou hárat, přijde silvestr a vedle vybuchne petarda a pes přeskočí i plot, i když to nikdy před tím neudělal. Pamatuji na vyděšenou majitelku agresivního kavkazáka, který jí po silvestru přeskočil dvoumetrový kamenný plot, protože ho vyděsila petarda a několik dnů bloudil po okolí. Nalézají se i cvičení lovečtí psi, kteří se ztratili a už se nedokázali vrátit. Na procházce stačí zajíc, výstřel, petarda nebo houkající vlak a vyděšné zvíře, či zvíře, které chytí pach hárající feny nebo zvěře, se ztratí velmi rychle. Optimální je obojek se známkou s telefonem i čip. Obojek či známku pes může ztratit nebo mu ho někdo sundá. Podařilo se mi dohledat díky čipu i psa, který byl před 2 lety ukraden asociálními sousedy a darován jejich příbuzným, kterým utekl a pochopitelně ho nesháněli.

6) Jak donutíte bezdomovce a různé asociálni typy čipovat?

Vždycky se najdou lidé, kteří budou zákony ignorovat, ale opravdu by oni měli být tím měřítkem, které bude určovat tvorbu zákonů a díky nim tu budeme tolerovat ostatní nežádoucí jevy? Vždy se najdou lidé, kteří na jakýkoliv systém kašlou a vesele ho zneužívají a lidé, kterým již nezáleží na práci, na bydlení, na kterých si ani exekutor nic nevezme a ti propadnou všemi síty, s tím já nic neudělám. Záleží na obecních úřednících, jak se tím budou chtít zabývat to řešit a vyvíjet tlak na tyto lidi, kteří jsou, bohužel, daleko většími zásobiteli útulků vyhozenými psy, než množírny. Bohužel, nezodpovědné pořizování si psů lidmi, kteří nejsou schopni je uživit, uhlídat jejich množení, nemají ani na veterinární péči. Pokud psa vyhodí a neshání ho, pro psa je opravdu lépe, když se dostane do rukou někomu jinému a v útulku najde nový domov.

7) A to musím čip registrovat? Vážně to neudělá veterinář nebo obec?

Ano, musíte, pokud chcete, aby se vám pes vrátil! Když načtu čtečkou číslo čipu a v nenajdu ho v registru, který eviduje, čí pes je, samotné číslo je mi k ničemu. Jen velice malé procento veterinářů registraci dělá, zdržuje je to, je to papírování na internetu, které si musíte zařídit sami. Není to však nic složitého a můžete to udělat online. Pokud od veterináře budete vyžadovat čip Datamars s country kódem (pro ČR je country kód 203 a číslo čipu tak začíná), máte registraci v Národním registru zdarma (nejznámější z registrů), jiné čipy platí za registraci 170 Kč. Pokud máte čip BackHome, jeho registraci máte v registru Backhome též zdarma.

Pokud psa čipovaného máte, ale není registrovaný, co nejdřív si registraci v některém registru vyřiďte. Zde je jejich seznam, první 4 se nám osvědčily nejvíce. Nezapomeňte však aktualizovat veškeré změny vašich telefonů, adres a emailů i v registru, kde máte psa. Zjistit, že pes je čipovaný, ale majitel má nedostupný telefon či se přestěhoval, je docela smutné.

www.narodniregistr.cz/

www.backhome.cz/

http://petpas.vetkom.cz/cs/content/findAnimal

https://czpetnet.cz/czpetnet/nove/overeni.php

www.cipy-znamky.cz/

www.iftaregistr.cz/

www.identifikace.cz

8) Mělo by to být dobrovolné a ne povinné!

Bylo by to fajn, aby to lidi dělali dobrovolně, ale víte, jaká je např. v Kralupech (kde čipování povinné není) pročipovanost psů, kteří přijdou do útulku? 5 % - 8 %! Takže navzdory osvětě to jen po dobrovolnu asi nepůjde, zejména s majiteli, kteří na svého psa kašlou.

9) Je to totalita! K tomu mne nikdo nedonutí!

Asi nikoho nepřekvapí, že tohle řvaní nejčastěji slyšíme od lidí, kteří nechají volně svého psa pobíhat a nestarají se o škody a problémy, které nadělá, případně ho používají k množení štěňat. Zodpovědný majitel, kterému na svém psu záleží, nemá problém s tím, aby jeho pes byl identifikován a vědělo se, komu patří, a to hlavně v případě ztráty.

Nikdo se nebouří proti registraci auta, občanskému průkazu a jiným věcem, které sice nejsou příjemné, ale jsou třeba. Věřím, že čipování má pozitivní dopad a zodpovědní majitelé psů se mu bránit nebudou a ti, kteří psy nemusí, by ho měli uvítat rovněž, je přece i v jejich zájmu, aby se tu nepotulovali volně psi majitelů, kteří se o ně nestarají a zvyšují náklady útulku, obecním a městským kasám. Ne, není to dokonalý systém, ale zatím lepší nemáme. Využijme ho tak, aby posloužil k dobru psům i lidem.

Autor: Dana Bočková | pondělí 3.7.2017 11:02 | karma článku: 17.27 | přečteno: 549x

Další články blogera

Dana Bočková

Učila jsem tři roky v cirkuse. Byly to nejlepší roky mého života

Rozhovor s bývalou učitelkou Ivou Rosovou o tom, jak se učí a vychovávají cirkusové děti, čím ji obohatila tato práce a jak se s dětmi cestovalo a učilo zároveň.

11.2.2017 v 19:01 | Karma článku: 23.51 | Přečteno: 1423 | Diskuse

Dana Bočková

Cirkus není jen práce, je to způsob života

Janu Málkovou jsem poznala na Facebooku, kde hledala kamarádku z dětských let. Snažila jsem se jí pomoci. Zadařilo se, kamarádka byla nalezena a já Janu poprosila o rozhovor o životě u cirkusu. Její příběh mne opravdu dostal.

9.2.2017 v 11:47 | Karma článku: 26.62 | Přečteno: 1097 | Diskuse

Dana Bočková

Co by řekl Havel

Vždy mne baví vykladači myšlenek mrtvých nebo imaginárních bytostí. Co by řekl Havel uprchlické vlně? Já se na rozdíl od nich pamatuji, co skutečně řekl.

8.1.2017 v 11:47 | Karma článku: 36.21 | Přečteno: 1481 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Ilja Hynek

Drsný příběh jedné šťastné rodiny

Je krásný nedělní jarní den, roku 2018. Blíží se devátá hodina ranní a je ticho. Podezřelé ticho. Zvláště, pokud jste rodina s třemi malými dětmi bydlící na kraji obce ve velkém domě se zahradou.

18.11.2017 v 17:29 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 415 | Diskuse

Milan Smrž

Paralely zániku

Má něco společného vývoj pohledu na ohrožení naší civilizace globálním oteplováním a fáze, kterými se mění postoj vážně ohroženého člověka k jeho vlastní nemoci? Možná překvapivě mnoho.

15.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 7.34 | Přečteno: 263 | Diskuse

Mirek Matyáš

Norsko hrozný, Malajsie naprosto strašný, u nás je to naštěstí oukej.

Spoustu zaručených pravd a informací slýchám při diskuzích na téma energetické úspory. Opravdu se ten svět kvůli elektromobilům zbláznil?

13.11.2017 v 8:48 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 1429 | Diskuse

Jaroslav Trnovec

Elektřina jako náhrada spalovacích motorů? Zatím jen snění ekofantastů.

O elektřině se dnes všude mluví jako o pohonu budoucnosti, spalovací motory jsou prý mrtvé a životní prostředí prostě potřebuje, abychom jezdili na nějaký ekologický pohon.

10.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 33.96 | Přečteno: 853 | Diskuse

Petr Ovčáček

Zelení aktivisté chtějí titul šampiona doslova za každou cenu

Zpráva z tisku: Německá strana Zelených požadovala, aby v Německu okamžitě skončilo 20 uhelných elektráren, které nejvíc znečišťují životní prostředí. A do roku 2030 se pak úplně rozloučit s produkcí elektřiny nebo tepla z uhlí.

8.11.2017 v 14:10 | Karma článku: 33.44 | Přečteno: 932 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.